10line Gazaete
TR, Antalya

Öğrencim ELİF ÖYKÜ YILDIZ’DAN........

ESKİYENLER

        Koca bir ah! Eskiyenler ve hasret kalınan eskilere...

Bazen birileri olur eskiyen, bazen eşyalar, bazense anılar. Çok sevdiğin bir kazağın giyilemeyecek kadar eskimesiyle, yaşarken hayatın o doyumsuz zevkine vardığın anları bir daha yaşayamayacak olmanın arasında pek bir fark yoktur, fikrimce..

Her giydiğin kazakta o eskimiş olanın izini arayacaksın fark etmeden. Bazen bazı anları yeniden yaşayabilmek umuduyla aynı yollardan geçeceksin. Geçeceksin geçeceksin de yanındaki insanlar, yoldan geçen arabalar aynı olmayacak eskisiyle. Aynı otobüse bineceksin belki de. Numaraları aynı olsa dahi şoförleri farklı oluyor ne yazık ki otobüslerin..

Kalabalık bir sokakta insanların yüzüne bakacaksın, o lafta eskimiş olan -içinde hep yeni kalan- insanın yüzünü arayacaksın. 

Benzerini gördüğün anda hızlanacak vücudunun ritmi ama aynı olmayacak eskisiyle tıpkı o çok sevdiğin kazağın kumaşı gibi. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak hayatında. Bin kumaş çeşidinde bir kumaşı aramak kadar zor olacak bin yüzde bir yüzü aramak.

Bir ruha iki ruh, bir yüze bir yüz daha sığdıracağım derken zaman geçecek.

Sonradan anlayacaksın kendi sonbaharında kuruyan yaprakların yeniden yeşermeyeceğini.Bir de hatıralar, aklının bir kenarında hep muhafaza ettiğin önceden bir bütünün parçalarıydı onlar. Şimdi hepsi arklı zamanlarda, farklı mekanlarda kaldılar. Işte bunu idrak edebildiğin an eskimenin vehameti çökecek üzerine. 

En sonunda Beyoğlu'nda taş bina olmak gibi; iskeleyle öpüşe öpüşe dudakları buruşmuş vapurlara dönmek gibi; kaçıncı meyvesini verdiği unutulan, hesabı tutulamayan meyve ağacı olmak gibi; altından ne kadar su geçtiği, bedenini saran yosunlardan kestirilemeyen tahta köprü olmak gibi; dala veda eden yaprak gibi; koldaki saat gibi; saatte akrep, saatte yelkovan olmak gibi; zaman gibi; zamana benzemek gibi eskiyeceksin sen de.

Sonra yine bir ah diyeceksin, eskidendi çok eskiden! 

 

ELİF ÖYKÜ YILDIZ/ANTALYA LİSESİ/10K

 

 

2018-05-14 22:06:04 -

Yazıyı Paylaş


Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz