10line Gazaete
TR, Antalya

Sosyal Medya Yuva Yıkıyor…

Sosyal medya hayatımız da günden güne daha büyük bir yer kaplıyor. İş yaşamımızdan özel yaşamımıza kadar bütün alanlarda adeta onsuz olamıyoruz. Akıllı telefonlar üzerindeki uygulamalar iletişim kavramını başka bir boyuta taşımış durumda. Artık salt iletişim dışında bir çok açıdan kendine yeni bir sosyal ortam kuran insanlar, bunun riskleriyle de karşı karşıya kalıyor. Normal şartlarda evimizin kapısını açmayacağımız insanlarla her anımızı paylaşır duruma geldik. Whatsapp grupları birçok farklı sosyal ortamdan insanları bir araya getirebiliyor.

 Günümüzün mutsuz insanları da buna benzer uygulama ve sosyal medya sitelerinden yaralanarak hayatına renk katmaya çalışıyor. Özellikle son yıllarda sosyal medya üzerinden tanışıp evlenen çiftler olduğu gibi bu sitelerden tanıştığı kişiler için yuvasını bozan veya ayrılmak zorunda kalan çiftler de azımsanmayacak sayıda. Eski arkadaşlar yeni arkadaşlar arasında gidip gelen bireyler küçük heyecanlar ararken sonu tahmin edilemeyen maceralar içinde buluyorlar kendilerini. Monotonlaşan ilişkiler içinde birbirlerinden uzaklaşan ama aynı evde yaşayan çiftler birer yabancıya dönüşmüş ve bu konuda en çaresiz durumda olanlardır.

Yaşları ne olursa olsun biraz “heyecan” ararken, neredeyse bütün enerjisini bu türden bir ilişki için harcarken buluyorlar kendini.  Bir tarafta eşi diğer tarafta sanal partneri arasında gel gitler yaşamaya başlar. Tatlı cümleler, heyecan verici hayaller klavyede tuşlanmaya başlar. Buluşmalar, görüşmeler derken evlilikler çatırdayıp bu sanal kabusun enkazı altında kalır. Çoğu zaman yuvaları yıkılan bireyler bunun neye mal olduğunu çok geç kavrarlar. Halbuki sanal alemde harcadığı çabayı gerçek hayatındaki güzellikleri geliştirmek için harcasaydı çok daha mutlu olabilecekti belki de. Şunu unutmamak gerekir ki yanındaki insanla mutlu olmayı seçenek dışı bırakırsanız bir başkasına da mutluluk veremezsiniz.

Sosyal medyaya ayrılan zaman, eşinizle bir yürüyüş ya da bir sinema tiyatro gibi programlar ile daha da paylaşımcı olarak değerlendirilmeli diye düşünenlerdenim. Çocuklarınız ile geçireceğiniz bir hafta sonu aile arasındaki iletişimi daha da kuvvetlendirecektir. Çiftler de bu durumda birbirleri ile iletişimi koparmadıklarını fark edecekler ve sevgileri de kuvvetlenecektir. Sanal alemdeki kurulan arkadaşlıklar, flörtler, kişinin özgüvenini de sorgulamaya itiyor. Kişinin özgüven sorunu varsa eğer sosyal medyada kendini kanıtlama çabası içine de giriyor. Nitekim sonuçları çiftleri derinden etkiliyor. Sosyal medya çiftleri birbirinden uzaklaştırmaya teşvik ediyor. Kendi küçük dünyalarını orada kurmaya başlıyorlar. 

Bazen yaşamadıkları hayatı yaşıyormuşçasına paylaşımlar… Aslında öyle olmadığını kendileri de biliyorlar lakin insanlara bir şeyleri ispat etmek zorunda hissedip zamanlarını bu yönde tüketebiliyorlar. Göstermelik hayatlar yerine rayından çıkmış ya da çıkma durumunda olan birliktelikleri kurtarmak daha etkili rol oynayacak hayatlarınızda.   Sosyal medyanın kurbanı değil kullanıcısı olmak en doğrusu değil mi?

                                                                                                                                              Gülsüm UYGUN

2018-12-25 17:23:31 -

Yazıyı Paylaş


Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz