10line Gazaete
TR, Antalya
Ulaşım esnafının İMDAT çığlığı

Ulaşım esnafının İMDAT çığlığı

Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan, ‘evde kal’ çağrısına uyan çoğu vatandaşın toplu taşıma araçlarına binmediğini hatırlatarak, “Esnafın ayakta kalabilmesi, hizmetini sürdürebilmesi için akaryakıt desteği beklemekteyiz” dedi

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan, koronavirüs tedbirleri kapsamında ‘evde kal’ çağrısına uyan çoğu vatandaşın toplu ulaşım araçlarını fazla kullanmadığını ifade ederek, ulaşım esnafı olarak yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Arslan, “Dünya ve ülkemiz koronavirüs salgın hastalığından dolayı zor günler geçirmektedir. Biz de Oda olarak, ulaşım esnafımızın ayakta duracak durumu kalmamasına rağmen, Antalya halkımıza hizmet etmekten vazgeçmiş değiliz. Bu zorlu süreci halkımızla birlikte aşacağız. Evden çıkmayan vatandaşın sayısı arttıkça Antalya’da toplu taşıma araçlarının kullanımı yüzde 85 azalmıştır. Esnaf şu anda para kazanamıyor zorluk çekiyor. Çalışan emekçi şoförlerimize maaşını ödeyemez, SSK’sını ödeyemez hale geldik. Araç taksitini, bakım masraflarını ödeyemeyen esnafımızın geçim sıkıntısı ise her gün biraz daha katlanarak artmaktadır. Durumunuz hiç iyi değil. Değerli büyüklerimiz Antalya Valimiz Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’ten esnafın ayakta kalabilmesi ve hizmetini sürdürebilmesi için mutlaka akaryakıt desteği beklemekteyiz. Tüm ulaşım esnafı adına sesimizi duymalarını istiyoruz” dedi.

‘Kontak kapatmayız’

Esnafın bu duruma dayanacak gücünün kalmadığını hatırlatan Başkan Yasin Arslan, “Ya bize yakıt desteği verilmesi lazım ya da Ulaşım A.Ş üzerinden araçlarımızı kiralayacaklar. O şekilde bize destek verecekler ki biz de vatandaşı taşıyacağız. Bu şekilde ayakta durma şansızım kalmadı bir iki gün daha ancak dayanırız. Kontak kapatma gibi bir durumumuz asla söz konusu olamaz. Ancak dayanamayan esnaf dilekçesini vererek, aracını çeker çalıştırmaz. Yolculuk verilerimiz; 3 yüz 70 bin yolcudan geçtiğimiz perşembe günü 150 bin yolcuya,  cuma günü 125 bin, cumartesi günü 85 bin, pazar günü 42 bin yolcuya düştük. Önceki gün pazartesi olması nedeniyle insanların bankalarda olmak üzere birçok yerde işleri olmasından dolayı 76 bin yolcu taşıdık. Toplu taşıma araçlarımızda yolcu sayımızda düşüş yaşandı. Ve bu sayı gün geçtikçe daha da düşecektir. 300 bin yolcu kaybımız var” diye konuştu.

‘Bitme noktasına geldik’

Tedbir kapsamındaki uygulanan yasakların çok yerinde olduğunu ve uyulması gerektiğini vurgulayan Arslan, “Vatandaşın çoğu yasaklara uyuyor. Uymaları lazım. Duyarlı davranış devam ediyor. Seslenişe kulak veriyor halkımız. Toplu taşıma da durdurulabilir alınan bir kararla. Böylece kimse evinden çıkmaz. Para kazanmıyor esnaf, akaryakıtını alamıyor, maliyetler çok yüksek. Yaşanılan bu durumu en az zararla ülke olarak nasıl atlatırızın derdindeyiz. Bu süreçte vatandaşa nasıl yardımcı olabilirizin peşindeyiz. Giderlerimiz var şoförümüzün maaşını ödeyemez hale geldik. Olmayan bir parayı ödeyemiyoruz, tıkandık bitme noktasına geldik. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Aksi takdirde bizim bu yükün altından kalkma şansımız yok. Yetkililerden bir an önce bizim çağrımıza kulak vermelerini bekliyoruz. İkinci  haftaya girdik yaklaşık 150 esnafım akaryakıtını alamadığı için aracını çekmek zorunda kaldı. ‘Evde kal’ çağırısına uyan, dışarı çıkmayan vatandaşın sayısı arttıkça ulaşım esnafının durumu kötüleşecektir” diyerek konuşmasını tamamladı.

Akdeniz Manşet 

 

 

 

 

 


2020-03-24 21:34:19