10line Gazaete
TR, Antalya
Valilikten sportif  faaliyetler genelgesi

Valilikten sportif faaliyetler genelgesi

Antalya Valiliği, Turizm Amaçlı Sportif Faaliyetlerle ilgili genelge yayımladı. Genelgeye göre, özellikle Likya Yolu güzergahında dağda kaybolmaların en aza indirilmesi için yetkililerden izin alınması gerektiği uyarısında bulunuldu

Antalya Valisi Münir Karaloğlu imzası ile Turizm Amaçlı Sportif Faaliyetlerle ilgili genelge yayımlandı. Son dönemde dağcılık ve doğa yürüyüşü amaçlı sportif faaliyetlerde kolluğa bilgi verilmemesi, yeterli ekipman alınmaması ve kişilerin bilinçsizce hareket etmeleri nedeniyle hayatları olumsuz etkileyecek şekilde kaybolma, düşme, mahsur kalma ve hatta ölüm olayları meydana geldiğine dikkat çekildi. Özellikle Likya Yolu güzergahında dağda kaybolmaların en aza indirilmesi için yetkililerden izin alınması gerektiği uyarısında bulunuldu.

 

Kararlar

Alınan yeni kararlar şöyle: “Turizm amaçlı sportif faaliyetler sırasında ilçe sportif turizm kurullarınca alınan kararlar ile konuya ilişkin diğer mevzuat hükümlerine titizlikle ve eksiksiz olarak uyulacaktır İlçe sportif turizm kurulları, turizm amaçlı sportif faaliyetler sırasında uyulması gereken kuralları her bir faaliyet için ayrı ayrı olmak üzere, her yıl yeniden gözden geçirecek ve ilan ederek ilgili işletme ve faaliyette bulunmak üzere müracaat eden gerçek kişilere tebliğ edecektir."

 

Likya Yolu

"Bu sebeple Tarihi Likya Yolu güzergahını kullanmak isteyen işletme yetkilileri ile vatandaşlarımızın gerekli ehliyet ve malzemeleri olmak şartı ile yetkili kurullar ve mahalli kolluk birimlerine (ilçe jandarma komutanlıkları ve ilçe emniyet müdürlükleri) bildirimde bulunmaları mecburidir. Antalya genelinde dağda kaybolmaların en aza indirilebilmesi için başta kaymakamlıklar ve belediyeler olmak üzere, Büyükşehir Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların koordine içerisinde çalışmasını ve belirtilen hususlara azami dikkat gösterilerek, tüm tedbir ve önlemler mevzuatlar çerçevesinde yerine getirilecektir."

 

Bildirim zorunluluğu olan bölgeler şöyle:

 

 

 


2020-04-03 15:18:30